Manuaalinen Kuvaus
Verhoturvatyyny laukeaa auton etuja takamatkustajien ja vastaavien ikkunoiden väliin. Turvatyynyt eivät ehkä täyty lievissä törmäyksissä tai kolhaisuissa tai auton pyöriessä katon kautta ympäri. Siitä purkautuu samalla kuumaa kaasua tähän tarkoitukseen varatuista aukoista.
Tarkastuta turvatyynyjärjestelmän kunto aina kolarin tai autoon tehdyn murron jälkeen. Vahingoittunut etuovi tai etuoviin tai niiden sisävuorauksiin väärin tehdyt muutokset tai korjaukset voivat aiheuttaa toimintahäiriöitä tunnistimiin. Autoon väärin asennettu turvaistuin voi vaarantaa lapsen turvallisuuden törmäyksessä.
Etumatkustajan turvatyyny on poistettava käytöstä ennen kuin paikalle kiinnitetään lapsen turvaistuin selkä menosuuntaan. Autoissa käytettäväksi tarkoitettuja turvakaukaloita ei voi asettaa etumatkustajan istuimelle. Siinä tapauksessa käytetään vain turvaistuimen kaukaloa ja se kiinnitetään auton istuimeen kolmipisteturvavyöllä.
Manual Cover
General